ÇİZGİ İZLEYEN ROBOT KATEGORİSİ

Çizgi İzleyen Kategori

Düzenleneceği Yer

Yöntem Eğitim Kurumları Selçuklu Yerleşkesi Yarışma Pisti Alanı

 

Yarışmanın Amacı

Çizgi izleyen robot yarışlarında yarışmacılar, tasarımı tarafımızca yapılan parkurdaki çizgiyi izleyerek en hızlı şekilde ve hatasız tamamlayacak bir robot tasarlayıp inşa edeceklerdir.

 

Yarışma Açıklaması

Yarışmalarda rakiplerinden daha önce pisti tamamlayıp en yüksek puanı elde etmek sıralamayı etkileyen en önemli unsurdur.

 

Robotlar Hakkında

1. Robotlar için herhangi bir boyut sınırlaması bulunmamaktadır, ancak robot tasarlanırken parkur boyutları göz önünde bulundurulmalıdır.

2. Robotlar otonom olmalıdır, uzaktan kontrol edilemezler.

3. Robotların enerji kaynakları darbelere dayanıklı olmalıdır.

4. Robotlar parkura zarar verecek hiçbir donanıma sahip olamazlar.

5. Robot hakkındaki bu kuralların herhangi birine uyulmaması durumunda robot, o anda yarışmadan diskalifiye edilir, yarışma ve ödül alma hakkını kaybeder.

 

Parkur Hakkında Kurallar

1. Parkur, 40 cm genişliğindeki levha yollardan meydana gelmektedir ve üzeri, siyah renkte yansımayan boya ile tamamlanmıştır. Bu levhaların üzerinde 1.9 cm genişliğinde parkuru oluşturan beyaz çizgiler bulunmaktadır. Bu tanımlar parkurda bulunabilecek kestirme yollar için geçerli değildir, gerekli bilgi diğer maddelerde belirtilmiştir.

2. UYARI: Parkurun renklerini tam beyaz, veya tam siyah olmasını beklemeyiniz. Parkur parçalarının başka parkurlar oluştururken veya çevredeki ışıklardan etkilenip solabilir. Parkurun üstündekilerin sadece bir boya olduğunu unutmayınız.  Robotların bıraktığı izler veya parkuru oluşturan malzemelerden kaynaklı renk veya çizik kalıntıları bulunabilir.

3. Parkurda başlangıcı, bitişi ve kestirmeyi belirtmek amacıyla beyaz şeritler, yola dikey olacak şekilde bulunmaktadır.

4. Parkurda virajlı yollar (geniş, dar, veya 90 derece açılı), 20 derece eğime sahip köprü yollar, kesikli çizgiye sahip yollar, birbiriyle kesişen yollar, kestirme yollar ve aşağıda belirtilecek şekilde kullanılan bir bekletme engeli olması beklenmektedir. Robot tasarımı yapılırken bu yolların parkurda varolacağı gözönünde bulundurulmalıdır.

5.  Parkurda bir yada iki adet kestirme yol bulunabilir. Bu kestirme yol, buradan giden robot için gidilecek mesafeyi kısaltmaktadır. Ancak bu yol ve devamındaki yol parkurdaki diğer yollardan farklı olarak beyaz bir zemin üzerinde siyah yol çizgilerinden oluşmaktadır.

6. Yarışma için uygun koşullar oluşturulacaktır, ancak robotlar tasarlanırken parkurun bulunduğu ortam koşulları (sıcaklık, nem, aydınlatma gibi) gözönünde bulundurulmalıdır. Bu konuda yapılacak itirazlar Kabul edilmeyecektir.

7.  Parkur üzerinde, genel yapıyı bozmayacak şekilde düzenlemeler yapılabilir.

 

Yarışma Hakkında Kurallar

 

1. Robotların yarışma sırası, oluşturulan fikstüre göre belirlenecektir.

 

2. Yarışmacılar anons edildikten sonraki 3 dakika içerisinde yarışma alanında bulunmak zorundadırlar. 3 dakika içerisinde

yarışma alanında hazır olmayan robotların teknik mola hakkı bulunmamaktadır.

 

3. Robot başlama için parkura yerleştirildiği zaman robot, hareketsiz kalır ve parkurda ilerlemeye - çizgiyi izlemeye -

başlamazsa robot parkura tekrar yerleştirilebilir, ancak bu durum 3. Kez tekrarlanırsa robot yarışmadan diskalifiye edilir.

 

4.Yarışma esnasında robottan herhangi bir parçanın kopması durumunda yarışmadan diskalifiye edilir.

 

5. Yarışma sırasında robot, parkurda çizgiyi izlerken parkur dışına temas etmesi halinde, kurallarda aksi belirtilmedikçe, parkurdan çıkmış sayılır. Sonrasında robot, parkuru terkettiği noktadan tekrar parkura yerleştirilir. Aşağıdaki maddelerde aksi belirtilmedikçe 3. Kez aynı noktadan çıkan robotlar, hakemlerin kararıyla bir sonraki noktaya yerleştirilerek yarışma devam eder. Robotun parkur yoluna tekrar dönmesi bu durumun uygulanmasını değiştirmez.

 

6. Robotlara, parkurdan çıkmadığı sürece müdahale edilmesine izin verilmez. Müdahale edilmesini gerektirecek bir durum yaşandığı zaman ancak hakem izni ile robotlara müdahale edilebilir.

 

7. Robotların, parkurda bulunan kestirme yolunda sadece 1 kez parkurdan çıkma hakkına sahiptirler. Eğer robot bu yolda parkurdan çıkarsa, kestirme yolunun girişinden girmemiş gibi düşünülerek, kestirme girişinin hemen ardındaki uzun yolun başına yerleştirilir.

 

8. Robotlar, her tur için toplamda 6 defa parkurdan çıkma hakkına sahiptir. 7. Kez parkurdan çıkan robot parkurda başarısız sayılır ve lig yarışlarında 0 puan alır.

 

9. Her yarışmada rakibinden kısa sürede parkuru tamamlayan yarışmacı 1 puan alır.

 

10. Parkuru tamamlayamayan yarışmacılar o yarıştan puan elde edemezler (0 puan).

 

11. Robotların yarışma süresince hiç bir mola hakkı bulunmamaktadır. Buna bağlı olarak yarışma sırasında yarışma alanını terk eden yarışmacı/robot, başarısız sayılır ve 0 puan alır.

 

12. Parkura kasıtlı zarar veren robotlar, yarışmadan diskalifiye edilir.

 

13. Sportmenlik dışı hareketlerde bulunan yarışmacılar, yarışmadan diskalifiye edilir ve diğer tüm kategorilerdeki robotları, yarışma ve ödül alma haklarını kaybederler.

 

14. Robotlar darbelere karşı dayanıklı şekilde tasarlanmalıdır. Yarışma sırasında robotlara gelen maddi zararlardan yarışmacılar sorumludur.

 

15. Yarışma sırasında yarışmacılar, hakemlere sözlü itirazda bulunursa yarışmadan diskalifiye edilir. Eğer kurallarda itirazına izin verilen bir konuda itirazda bulunmak istenirse yarışmacılar, itirazlarını yazılı olarak yarışma sabahı kurulacak kriz masasına yapmaları gerekmektedir. Bu maddeye itiraz kabul edilmemektedir.

 

16. Tüm katılımcılar yukarıda belirtilen tüm kurallara ve yayınlanan "Yarışma Genel Kuralları" na uymak zorundadırlar.

Aksi yaşanan durumlarda yarışmadan men edilme durumu söz konusudur.